Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost stupa na snagu od 6. avgusta, saopšteno je danas iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Ovaj Pravilnik je usvojen na 9. sjednici Upravnog odbora UIO, a objavljen u „Službenom glasniku BiH“ 29. aprila ove godine.
Ovim izmjenama i dopunama uvode se važna pojašnjenja i olakšanja u primjeni PDV propisa. Ključne novine odnose se na uključivanje nabavke specijalnih alata korištenih u procesu proizvodnje u sporedni promet, izuzimanje od razmjene isporuke električne energije iz obnovljivih izvora od strane malog proizvođača - neobveznika PDV, fleksibilniju proceduru pri otpisu zaliha, preciznije definisanje poklona male vrijednosti.
Novine se odnose i na preciziranje mjesta oporezivanja elektronski isporučenih usluga, definisanje poreske osnovice kod prometa usluga iz člana 9. Zakona o PDV-u i osnovice kod međusobne isporuke električne energije iz obnovljivih izvora između PDV obveznika i malog proizvođača - neobveznika, redefinisanje člana 54. Pravilnika koji se vezuje za uslove za povrat PDV-a u skladu sa članom 29. Zakona o PDV-u (DKP misije i međunarodne organizacije, te članovi misija sa članovima porodice i snadbijevanje dobrima i uslugama u okviru međonarodnih projekata).
Redefinisanje člana 68. Pravilnika vezanog za odbitak ulaznog PDV za stalnu imovinu nabavljenu prije upisa u registar PDV obveznika je takođe novina predviđena navedenim Pravilnikom kao i potpunije definisanje pojma kooperanta kod posebne sheme u građevinarstvu.
Tu je i redefinisanje prava na povrat PDV-a vezanog za iznos dobara od strane putnika uključujući povećanje cenzusa o ukupnoj vrijednosti dobara iskazanoj na obrascu „PDV-SL-2" za ostvarivanje prava na povat PDV (sa sadašnjih 100 KM na 200 KM) te novi PDV-SL 2 obrazac i CD PDV 1 M obrazac i druge izmjene.
“Uprava koristi ovu priliku da još jednom podsjeti sve obveznike na važnost blagovremene pripreme za primjenu novog pravilnika, kako bi se osigurala zakonita i efikasna primjena poreskih propisa. Za dodatne informacije posjetite zvaničnu stranicu Uprave za indirektno oporezivanje: www.uino.gov.ba ili nam pišite na mail adresu info@uino.gov.ba”, saopšteno je iz UIO BiH.