Savjet ministara Bosne i Hercegovine usvojio je na vanrednoj sjednici Nacrt zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije, čiji je predlagač Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Ministar Staša Košarac istakao je da je usvajanje ovog nacrta važan korak u procesu izuzeća Bosne i Hercegovine iz CBAM mehanizma, koji će početi da se primjenjuje od 1. januara 2026. godine. Ipak, dodao je da ostaje još mnogo posla kako bi se do kraja godine ispunili svi neophodni uslovi za ostvarenje tog cilja.
Podsjećamo, riječ je o mehanizmu prekograničnog usklađivanja ugljenika (CBAM), koji podrazumijeva uvođenje poreza na proizvode proizvedene korišćenjem fosilnih goriva, poput električne energije iz termoelektrana na ugalj. CBAM predstavlja ozbiljnu prijetnju za izvoz električne energije iz BiH.
Energetska zajednica je ranije dala pozitivno mišljenje na Prijedlog zakona, čijim usvajanjem bi BiH ispunila jedan od ključnih uslova za izuzeće iz ovog evropskog mehanizma.
Savjet ministara je sapšđtio da će prijedlog zakona biti dostavljen Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj proceduri, s tabelarnim prikazom usklađenosti sa zakonodavstvom EU i mišljenjima svih nadležnih institucija. Prethodno su pozitivna mišljenja na tekst zakona dale vlade Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta BiH.
"Cilj zakona je transponiranje 16 direktiva EU-a i Paketa o integraciji električne energije, s fokusom na stvaranje uređenog veleprodajnog tržišta električne energije i uspostavu berze električne energije u Bosni i Hercegovini, čime se u ovom području ispunjava jedan od preduslova za izuzeće naše zemlje od primjene mehanizma za ugljeničku prilagodbu na granicama (CBAM). Predložena pravna rješenja korespondiraju s Reformskom agendom za Plan rasta, a podrazumijevaju povezivanje tržišta električne energije Bosne Hercegovine s tržištima električne energije ugovornih strana Energetske zajednice i Evropske unije," saopšteno je iz Savjeta ministara.
Prijedlogom zakona stvara se zakonodavni okvir koji će Bosni i Hercegovini omogućiti da ispuni preuzete obveze iz Ugovora o stvaranju Energetske zajednice i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
"Na taj način otvaraju se mogućnosti za privlačenje investicija u obnovljive izvore energije i troškovno učinkovitu dekarbonizaciju elektroenergetskog sektora. Proces je usmjeren na efektivno iskorištavanje proizvedene električne energije i sigurnost snabdijevanja kupaca u uvjetima slobodne konkurencije sudionika na tržištu, koja je usklađena s novim mogućnostima ugovaranja prodaje električne energije, i uz visoku razinu tehničke opremljenosti svih ključnih subjekata", navodi se.