U sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku obilježen je "Međunarodni dan refleksije i komemoracije genocida u Srebrenici", u organizaciji UN-a prilikom čega su se obratili mnogi svjetski zvaničnici.
Tokom obilježavanja prisutnima su se obratili generalni sekretar UN-a Antonio Guterres, šef odjela za globalni angažman UN-a Robert Skinner, specijalna predstavnica generalnog sekretara za seksualno nasilje u sukobima Pramila Patten, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija, Munira Subašić i drugi.
Guterres: Važnost pravde
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres obratio se tokom obilježavanja ističući važnost pravde.
"Sjećamo se žrtava i odajemo priznanje hrabrosti preživjelih, uključujući Majke Srebrenice, čija je neumoljiva potraga za pravdom osigurala da genocid bude prepoznat zakonski i historijski. Ovaj dan nije samo trenutak za refleksiju već i poziv na budnost i djelovanje.
Antonio Guterres (Izvor: AP Photo/Rafiq Maqbool, File)
U vremenima sve snažnijeg govora mržnje, negiranja i podjela, moramo čvrsto stajati na strani istine i pravde. Moramo prepoznati rane znake upozorenja i reagovati prije nego što nasilje uzme maha. Moramo poštovati međunarodno pravo, braniti ljudska prava, podržavati dostojanstvo svakog pojedinca i ulagati u pomirenje i mir. Neka sjećanje na Srebrenicu osnaži našu odlučnost, da 'nikad više' istinski i znači nikad više", poručio je Guterres.
Bećirović: BiH ne traži osvetu, nego istinu i pravdu
Bećirović je poručio "da se genocid u Srebrenici ne smije zaboraviti i da narod u Bosni Hercegovini ne traži osvetu, nego istinu i pravdu".
"Naša je obaveza da dosljedno implementiramo sadržaje rezolucije. Danas u sali Generalnoj skupštini se ne obraćam samo kao član Predsjedništva i pokretač rezolucije, nego i kao pripadnik jedinog naroda nad kojim je počinjen genocid nakon Drugog svjetskog naroda. Govorim u ime onih koji su propatili, a nisu za osvetu. Zagovaram mir i pomirenje zasnovani na istine. Nažalost, rukovodstvo Srbije i dalje negira presude sudova UN-a. To je nelogično od članice UN-a i neprihvatljivo", rekao je Bećirović.
Član izvršnog ureda generalnog sekretara UN-a Earle Courtenay Rattray je u svom govoru pred Generalnom skupštinom UN-a pozvao sve članice UN-a da podrže istinu. On je upozorio na, kako kaže, "alarmantan porast govora mržnje 30 godina poslije genocida u Srebrenici."
"Svijet se danas okuplja kako bi odao počast žrtvama najvećeg zločina počinjenog na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata. Više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka je odvojeno od svojih porodica, masakrirano i zakopano u masovne grobnice. Hiljade žena, djece i starijih osoba bile su prisilno protjerane. Čitava jedna generacija je izbrisana. Danas se sjećamo i odajemo počast svim žrtvama. Odajemo priznanje hrabrosti, snazi i dostojanstvu preživjelih i porodica žrtava, te priznajemo teške istine.
"Prije 30 godina Ujedinjene nacije i međunarodna zajednica iznevjerile su narod Srebrenice. Taj kolektivni neuspjeh nije bio slučajnost, već posljedica političkih interesa, propagande i međunarodne nebrige", poručio je.
Jutros krenuo Marš mira
Iz Nezuka na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine krenuo je 21. Marš mira u znak sjećanja na ubijene Bošnjake od 1992. do 1995. Više od šest hiljada ljudi iz zemlje i svijeta u tri dana će preći stotinjak kilometara u isto toliko etapa.
Trasa uključuje teško prohodne brdsko-planinske predjele koje su Srebreničani koristili kako bi se pokušali probiti iz englave na teritoriju koju je kontrolisala ARBiH.
U koloni se nalaze preživjeli učesnici “Marša smrti”, ali i učesnici iz cijelog svijeta – organizirane grupe, domaći i strani aktivisti, predstavnici udruženja, kao i veliki broj mladih ljudi. Njihovo prisustvo, kako navode organizatori, ima za cilj da oda počast ubijenim civilima i podsjeti na težinu zločina koji se dogodio u zaštićenoj zoni Ujedinjenih naroda.
Učesnici će na određenim tačkama imati priliku prisustvovati kraćim historijskim časovima, gdje se govori o ratnim dešavanjima i stradanjima. .
Završetak Marša mira predviđen je za 10. juli, a učesnici će prisustvovati komemoraciji i kolektivnoj dženazi u Memorijalnom centru Potočari gdje će biti ukopane novoidentificirane žrtve.