Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je 18. novembra dodjelila mandat Ibri Berilu, načelniku sarajevske Općine Trnovo, koji je osumnjičen za korupciju.
Vrhovni sud FBiH poništio rješenje kojim se Berilu određuju mjere zabrane, potvrdio je za Euronews advokat Senad Pizović.
"To znači da Kantonalni sud u Sarajevu mora ponovo odlučivati o mjerama, a s obzirom da Vrhovni sud već drugi put ukazuje da nisu obrazložili osnovanu sumnju, da nisu pronašli elemente umišljaja od strane osumnjičenog Berila i drugih, smatram da nema drugog rješenja nego da se ukinu mjere zabrane. Ako Sud ponovo donese istu odluku, ponovo ćemo se žaliti", kazao je Pizović.
Senad Pizović (Izvor: advokatpizovic.ba)
Berilo dobio mandat načelnika Trnova
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je 18. novembra dodjelila mandat Ibri Berilu, iako se on nije pojavio u prostorijama komisije, već je njegovo uvjerenje o načelničkom mandatu preuzeo opunomoćenik.
Dugogodišnji načelnik općine Trnovo je predizbornu kampanju vodio iz pritvora, gdje se nalazio od početka augusta do početka novembra, zbog sumnje da je rukovodio nezakonitom izgradnjom na planini Bjelašnici.
Uvjerljivo je pobijedio na lokalnim izborima kao kandidat SDA, sa više od 78 odsto glasova.
Izrečene mjere još na snazi
Kantonalni sud u Sarajevu je izrekao Berilu mjere zabrane obavljanja načelničke pozicije i sastajanja s osumnjičenim.
Ova mjera i dalje je na snazi bez obzira na žalbu advokata.
Iz Centralne izborne komisije su za RSE naveli da sve do pravosnažnosti sudske odluke nema zakonskih prepreka za dodjelu mandata.
Ranije su iz CIK-a saopćili da nisu dobili sve potrebne informacije i da je planirano da se Berilu dodijeli mandat.
Iz Kantonalnog suda u Sarajevu za Raport su navode ipak drugačije,
"05.11.2024. godine Centralnoj izbornoj komisiji BiH dostavljena izreka rješenja ovog suda od 01.11.2024. godine, koja je jedina relevantna i ima pravno dejstvo, a čija autentičnost je potvrđena popratnim aktom uz istu.", naveli su iz Suda.
Dodijeljivanje mandata Berilu, a prije odluke Vrhovnog suda FBiH po žalbi značilo bi kršenje zakona i zadiranje u vladavinu prava.
Prema važećim zakonima, otvaranje krivične istrage ili podizanje optužnice protiv neke osobe nije prepreka toj osobi da obavlja izabranu političku funkciju u Bosni i Hercegovini.