Ukupan iznos koncesione naknade, uplaćen u budžet Republike Srpske u 2024. godini, iznosio je 50,6 miliona KM, izjavila je predsjednik Komisije za koncesije Republike Srpske Maja Šuput.
Obrazlažući izvještaj Komisije za koncesije RS za prošlu godinu u Narodnoj skupštini RS, Šuputova je rekla je da je lani ukupno zaključen 551 ugovor o koncesiji.
Ona je navela da je od tog broja Ministarstvo energetike i rudarstva zaključilo 403, a Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede 135 ugovora o koncesiji.
Ministarstvo trgovine i turizma zaključilo je šest ugovora o koncesiji, Ministarstvo saobraćaja i veza četiri, a Ministarstvo porodice, omladine i sporta i Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju po jedan ugovor.
Šuputova je rekla da su u 2024. godini prestala da važe četiri ugovora o koncesiji, od kojih jedan iz resora saobraćaja i veza, dva iz resora poljoprivrede i jedan ugovor iz resora energetike i rudarstva.
Ona je navela da je do kraja kraja 2024. godine prestalo da važi 198 ugovora.
"Od tog broja, 121 ugovor je raskinut, za 62 je istekao rok koncesije, dok su tri prestala da važe iz drugih razloga. Kod pet ugovora je pokrenut postupak stečaja ili likvidacije, šest ih je ukunuto, poništeno ili oglašeno ništavnim rješenje o izboru najpovoljnijeg ponuđača i dodjeli koncesije, dok je jedan poništio sud", dodala je Šuputova.
"Koncesija firmi koja ima nula radnika i nema prihoda"
Poslanik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, upitao je Šuput kako je moguća da je firma, koja nema radnika i koja nema prihoda, dobila koncesiju od ERS-a.
"Cijeli svijet ima sedam čuda, a RS, posebno Ministarstvo energetike, odnosno Komisija za koncesije, imaju 100. Evo recimo, Elektroprivreda-obnovljivi izvor energije, dobila je koncesiju za izgradnju Hidroelektrane Jezernica na slivu rijeke Jezernice i prebacuje svoju koncesiju koju je dobila na firmu Konzorcijum, koju predvodi 'Hydropower group Banjaluka d.o.o. Ja uđem da vidim ko je to, a tamo nalazi se izvjesna vlasnica Denissa Menković. Ta grupa, nema nijednog radnika niti ima marku prihoda. Evo recimo, 2022. i 2023. godine, firma ima nula maraka prihoda i nula radnika. Potom, pojavljuje se godina, gdje je prihod milion i 227.000 maraka, a dobit milion i 090.000 maraka. Kontakt adrese na koji je data koncesija, ne možete dobiti. Kada nazovete broj, on ne postoji, isključen je", kaže Vukanović.
"Preprodaja koncesije za izgradnju mini-hidroelektrana"
Pitanje koncesija, komentarisao je i poslanik SDS-a Ognjen Bodiroga.
On je naveo primjer preprodaje koncesije za izgradnju mini-hidroelektrana na rijeci Bistrici.
"Preprodaja koncesija je postala jedan unosan posao, gdje pojedinci postaju najbogatiji u Bosni i Hercegovini, ali i na Balkanu. Konkretno, uzeću ću primjer preprodaje koncesije za izgradnju mini-hidroelektrana na rijeci Bistrici. RS je kompaniji Kaldera dodijelila koncesiju 2009. godine, vrijednost je bila 6,8 miliona, da bi 2021. godine ista kompanija, prodala koncesiju za 21 milion maraka, to je dobit od 14,2 miliona kada se sabere", rekao je Bodiroga.