Evropska mreža sudskih vijeća (ENCJ) uputila je snažnu izjavu podrške pravosuđu Bosne i Hercegovine, izražavajući duboku zabrinutost zbog prijetnji i pritisaka kojima su izloženi Visoko sudsko i tužilačko Vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) te svi nosioci pravosudnih funkcije u Bosni i Hercegovini, saopšteno je iz VSTV-a.
U izjavi se naglašava da nijedan sudija niti tužilac ne smije biti izložen zastrašivanju ili prijetnjama zbog izvršavanja dužnosti na koju je imenovan, te se podsjeća da bi kažnjavanje nosilaca pravosudnih funkcija za primjenjivanje zakona u skladu sa njihovim obavezama bilo potpuno pogrešno i nedosljedno vladavini prava.
"Izvršni odbor ENCJ-a jasno ističe da su zakonska rješenja donesena u Republici Srpskoj, kojima se, između ostalog, zabranjuje rad institucijama Bosne i Hercegovine, uključujući i VSTV BiH, izazvala ozbiljnu zabrinutost i stvorila klimu zastrašivanja, naročito prema sudijama i tužiocima koji žive i rade u tom entitetu.
ENCJ podsjeća da je nezavisnost pravosuđa temeljni element prava na pravično suđenje i ključni stub vladavine prava, te da je takvo pravo priznato u Ugovorima Evropske unije i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, saopšteno je.
Također, ENCJ se osvrće i na proces donošenja novog Zakona o VSTV-u BiH, naglašavajući da je od suštinske važnosti da izvršna i zakonodavna vlast provode reforme pravosudnog sistema, isključivo nakon stvarnih i sadržajnih konsultacija sa pravosuđem. U tom kontekstu se izražava zabrinutost što je zakonski prijedlog koji je dostavljen parlamentu značajno odstupio od prethodno usaglašenog nacrta sa VSTV-om BiH, posebno u dijelu koji se odnosi na budžetske nadležnosti VSTV-a BiH.
ENCJ zaključuje da takav pristup potkopava institucionalnu ulogu VSTV-a BiH i slabi nezavisnost pravosuđa, te ističe svoju punu posvećenost očuvanju i jačanju nezavisnog, nepristrasnog i profesionalnog pravosuđa u svim zemljama koje teže članstvu u Evropskoj uniji", saopšteno je.
Evropska mreža sudskih vijeća (ENCJ) je tijelo koje okuplja pravosudna vijeća iz država članica Evropske unije, kao i posmatrače iz zemalja kandidata za članstvo, s ciljem jačanja neovisnosti, odgovornosti i kvaliteta pravosuđa.
ENCJ blisko sarađuje s institucijama Evropske unije i daje preporuke koje su relevantne za procjenu ispunjavanja kriterija u oblasti vladavine prava, naročito u kontekstu proširenja EU. U tom smislu, ENCJ ima ključnu ulogu u očuvanju zajedničkog evropskog pravnog prostora i redovno sarađuje s institucijama EU u praćenju stanja vladavine prava u državama kandidatima, uključujući Bosnu i Hercegovinu.