Parlamenti, skupštine, zastupnički domovi, različiti nivoi vlasti u kojima sjede direktno birani narodni predstavnici, postaju poligon za lične obračune, ali i prijetnje-fizičkim. Najnoviji primjeri iz Sarajeva i Banjaluke, za one koji godinama prate dešavanja samo su dokaz da se granica između politike i reality politike izbrisala. U svemu tome, često se, dodaju gube interesi građana, a u prvi plan izbijaju lični interesi.
Minimalna plata za sve zaposlene u institucijama BIH od 1000 KM, Zakon o dugu i garancijama, ili onaj o bezbjednosti saobraćaja...
Vijest da je Predstavnički dom usvojio sve tačke dnevnog reda na posljednjoj sjednici, ostala je u sjeni verbalnog duela dva srpska poslanika iz dva suprotstvaljena politička bloka.
"Poziv na hodnik državnog paralmenta bio je poziv na fizički obračun", danas kaže SNSD-ov Milorad Kojić.
Manjinska politička opcija koja želi vlast po svaku cijenu, po njemu je spremna da izazove i međusrpske sukobe, kako bi, dodaje Kojić, ispunila očekivanja Sarajeva.
"Uputio mi je prijetnju kad te spucam. Mi ne želimo da neko šakama i prijetnjom dolazi na vlast. Mi smatramo da samo snaga argumenata štiti inetrese RS", rekao je poslanik SNSD-a Milorad Kojić.
"Rekoše oni koji su na vlast došli s 200 tenkova i 20 000 vojnika SFOR-a", napisala je SDS-ova Aleksandra Pandurević. Njen stranački kolega sublimirao je:
"To je ekipa koja je iz politike isključila etiku, a političari koji nisu etični su licemjeri, pa je i politika koju provode licemjerna", poručio je Marinko Božović.
Jedan poziv u hodnik u Sarajevu, te jedan susret u hodniku u Banjaluci, ujedno i fizički sukob. Svi ih tumače na svoj način, no ističe se ugroženost:
"Naši su životi više nego ugroženi. Napadaju nas na ulici, u hotelu, skupštini. Fizički nas apsolutno ugrožavaju. I naše porodice", kazao je Nebojša Vukanović, poslanik Liste za pravdu i red u NSRS.
Verbalni okršaji u skupštinama sve češće prerastaju u pozive na fIzičke, ali ne budu kažnjeni na izborima, kažu upućeni u pilike. I takvi događaji, ponašanja, dodaju sve češće budu iskorišteni kao reklama.
Po onoj poznatoj "svaka je dobra", ako je slika lijepa.
"Izdajnici koji su upali u šmitolovku", ili "diktatori, kriminalci, lopovi", samo su neke od riječi kojima se čašćavaju političari u javnosti, u parlamentima.
Niko ih ne kažnjava, kaže novinar Željko Raljić, a nagrade dolaze na izborima, jer je reality politika, nažalost, dodaje na cijeni.
"Ono što smo mi bili spremni da izaberemo da nas predstavlja, sada se nad tim zgražavamo. Ima i onih koji sve gledaju kao atrakciju. Što grđe i luđe to je inetersantnije, donosi više lajkova. Političari su postali šoumeni oavno, ali sada su sebi dali za pravo da se ponašaju kao kafanski banditi", rekao je Željko Raljić, novinar.
Za to vrijeme prolaze briselski vozovi, a u Bosni i Hercegovini građani žive s trećinom evropskog standarda.