U toku je vanredna sjednica Skupštine grada Banjaluka sa dnevnim redom od šest tačka, među kojima i imenovanje komisije koja će se baviti stanjem u preduzeću „Dep-ot“. Odbornici će raspravljati i o nagradama i priznanjima povodom Dana grada. Najviše pažnje, uoči sjednice, izazvao je prijedlog da dr Vlado Đajić dobije Ključ grada.
Komisija za izbor i imenovanja, nagrade i priznanja predložila je da Ključ grada ove godine bude dodijeljen direktoru UKC Republike Srpske i narodnom poslaniku Vladi Đajiću, a konačnu odluku donijeće odbornici tokom dana. Ovaj prijedlog naišao je na protivljenje gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića.
U obrazloženju prijedloga za dodjelu Ključa grada Vladi Đajiću navedeno je da je dao nemjerljiv doprinos u stvaranju jednog od najmodernijih kliničkih centara u ovom dijelu Evrope, kao i izuzetan doprinos u borbi protiv virusa korona. Takođe, dodaje se, pod njegovim rukovodstvom izvršeno je preseljenje pulmologije i hirurških grana sa stare lokacije na Paprikovac, a otvoren je i savremeni Urgentni centar.
Kada je riječ o prijedlozima za Zlatni grb grada, Komisija je kandidovala Fudbalski klub "Borac", muzičara Miroslava Janjanina, protojereja-stavrofora Ratka Radujkovića, te Zorana Ješića, jednog od osnivača Odbojkaškog kluba invalida "OKI Banjaluka".
Plaketa "Sestre Gajić" za izuzetnu humanost dodjeljuje se Biljani Nedić, Svetlani Bednaš i Branislavu Vičiću – Vučku
Za Plaketu grada predloženi su Saša Berendika, Danilo Kovač, Roditeljska kuća “Iskra”, Boris Režak, Luka Medar, Milana i Nemanja Petrović, roditelji najpoznatijih banjalučkih četvorki, Stevo Grabovac.
Odluke o dobitnicima biće zvanično potvrđene nakon glasanja na sjednici, a priznanja će biti uručena u okviru obilježavanja Dana grada.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ranije je izjavio da “ključ Grada Banjaluka u rukama Vlade Đajića nije priznanje – to je poraz”.
“Najveće gradsko priznanje dobija čovjek koji je poznat po svemu onome što se ne smije nagrađivati – po bahatosti, sramotnim istupima, vulgarnosti, kriminalu, korupciji, neprofesionalnizmu... Čovjek koji javno priznaje korupciju, koji ponižava radnike, omladinu posmatra kao masu za opijanje i sakupljanje glasova, a kulturu i manire odavno ne koristi. Pored FК Borac koji je kandidovan i koji je Banjaluku ove godine predstavio u najboljem svjetlu, SNSD je izglasao da najveće priznanje koje Banjaluka ima bude dodijeljeno Vladi Đajiću”, naveo je Stanivuković na društvenoj mreži X.
Sporan poslovnik
Banjalučki odbornici će na trećoj vanrednoj sjednici raspravljati i o komisijama za izgradnju Centralnog spomen-obilježja, ali i o izboru sekretara Skupštine i dva člana Gradske izborne komisije.
Na samom početku sjednice je došlo do negodovanja odbornika PDP-a zbog tačke šest, odnosno, Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Skupštine Grada Banjaluka.
“Ovo ni po čemu nije pravni osnov za vanrednu sjednicu Skupštine Grada Banjaluka. Prije bih rekla da se radi o sujetu skupštinske većine, jer je Ustavni sud ranije oborio ozmjene i dopune Poslovnika koji je skupštinska većina ranije izglasala”, navela je Smiljana Babić Moravac, odbornik PDP-a.
Saša Gligorić, odbornik SPS-a, rekao je da je tekst izmjena i dopuna Poslovnik identičan tekstu prema kojem se postupalo godinu i po dana.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković zatražio je da se na dnevni red treće vanredne sjednice uvrste dodatne dvije tačke i to tačka koja se odnosi na rješavanje pitanja vodosnabdijevanja potkozarskih sela, kao i tačka koja se odnosi na naplatu parkinga na području grada.
“Od šest predloženih tačaka dvije tačke apsolutno ne ispunjavaju uslove da se nađu na vanrednoj sjednici, jer je riječ o tačkama koje nisu hitne i koje ne ometaju normalno funkcionisanje grada. Hitna tačka je pitanje izgradnje rezervoara Tunjice 1 i 2, kojim će biti omogućeno uredno vodosnabdijevanje potkozarskih sela. Važno pitanje je i odluka kojom se reguliše pitanje naplate parkinga, dok pitanje Poslovnika Skušpštine Grada nije hitno jer mi imamo važeći Poslovnik po kojem možemo da radimo”, izjavio je Stanivuković, te zatražio da se ove tačke uvrste na dnevni red.
Kako je istakao, tačke oko izmjene Poslovnika o radu Skupštine, te Prijedlog imenovanja Odbora za praćenje realizacije projekta izgradnje Centralnog spomen-obilježja trebalo bi da se nađu na redovnom, a ne na vanrednom zasjedanju. Gradonačelnik je rekoa da je pitanje Depot-a vanredno pitanje koje se treba riješiti.
"Od šest tačaka, četiri mogu biti vanredne, dvije su izmišljena priča. Šta se krije iza toga? Vaše nestrpljenje", poručio je Stanivuković skupštinskoj većini.
Nakon što se okonča vanredna, najavljeno je da će biti nastavak redovne treće sjednice Skupštine grada Banjaluke.