Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Košarac: EBRD favorizuje finansiranje projekata u FBiH

    Njemačka poziva članice EU da podrže sankcije protiv RS

    Milorad Dodik (Izvor: AP Photo/Radivoje Pavicic)
    -
    Objavljeno

    Njemačka je u petak pozvala zemlje članice Evropske unije da podrže sankcije protiv Republika Srpska zbog napada na ustavni integritet Bosne i Hercegovine.

    ADVERTISEMENT

    "Njemačka vlada je juče uvela zabranu ulaska za tri visoka zvaničnika iz RS. Takođe se zalažemo za uvođenje sankcija na nivou EU. Već smo postigli napredak s Austrijom, a ostale članice EU pozivamo da se priključe našoj inicijativi", izjavila je privremena portparolka Ministarstva spoljnih poslova Amelie Titel novinarima u Berlinu.


    "Napadi na ustavni integritet Bosne i Hercegovine od strane vodećih političara iz RS, koji imaju za cilj namjerno oslabiti cijelu državu, su neprihvatljivi i predstavljaju prijetnju sigurnosti i stabilnosti u Bosni i Hercegovini, kao i u cijelom regionu", dodala je.


    Titel je naglasila da je za Saveznu vladu zaštita temeljnih principa Dejtonskog mirovnog sporazuma i očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta cijele države – neupitna.


    Takođe je pozvala Srbiju da se suprotstavi “separatističkim tendencijama u RS”.


    "Zvaničnici RS se pozivaju da promijene svoj politički kurs, ukinu neustavne zakone i odustanu od uspostavljanja ilegalnih paralelnih struktura", kazala je Titel, prenosi Anadolija.


    Njemačka i Austrija su odlučile zabraniti ulazak predsjedniku RS Miloradu Dodiku i još dvojici visokih zvaničnika iz RS, navodi se u saopštenju objavljenom u četvrtak.


    U međuvremenu je Vlada RS proglasila njemačku ministarku Annu Luhrmann za personu non grata u RS. Ona se danas trebala sastati sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS Igorom Crnatkom u Banjaluci, međutim, taj sastanak nije održan. Vlada RS je naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da Annu Luhrmann, prilikom ulaska na teritoriju RS, isprate van granica.


    Njemačka ministarka za evropske poslove Anna Luehrmann i austrijska ministarka spoljnih poslova Beate Meinl-Reisinger razgovarale su o situaciji u Bosni i Hercegovini na sastanku u Sarajevu, saopštilo je njemačko Ministarstvo spoljnih poslova.


    U saopštenju se navodi da su Meinl-Reisinger i Luhrmann saglasne da je hitno potrebno odlučno djelovati protiv odgovornih za ustavnu krizu, te su to prenijele predsjedavajućoj Savjeta ministara BiH Borjani Krišto.


    „Budućnost Bosne i Hercegovine je u EU, i Njemačka će i dalje stajati uz Bosnu i Hercegovinu“, poručila je Luehrmann.


    FPO kritikovao odluku Vlade Austrije


    Vođa delegacije FPO u Evropskom parlamentu Harald Vilimsky i lider bečkog FPO Dominik Nepp su kritikovali su odluku austrijske vlade da predsjedniku RS zabrani ulazak u ovu zemlju.


    "Odluka Vlade da uvede zabranu ulaska predsjedniku RS Miloradu Dodiku je neprihvatljiva spoljnopolitička greška", naglašava Vilimsky.


    Nepp i on u zajedničkom saopštenju dodaju da je bivša vladajuća koalicija vodila poptuno pogrešnu spoljnu politiku.


    "Austrija je decenijama imala posredničku ulogu na Zapadnom Balkanu. Ali pod ovom koalicijom OVP-SPO-NEOS i njenom ministarkom spoljnih poslova Meinl-Reisinger, koja je potpuno pogrešno vođena u spoljnoj politici, ova uloga se rasipa. Umesto neutralnosti, ljudi praktikuju usaglašenu poslušnost prema EU", kažu Vilimsky i Nepp u zajedničkom saopštenju, dok Nepp dodaje:


    "Posebno je apsurdno kada Meinl-Reisinger, koja ne pokazuje nikakvu spoljnopolitičku kompetentnost, pravi od sebe portparola birokratije EU. Potpuno je u zabludi svako ko vjeruje da će to ojačati ulogu Austrije u svijetu. Ova Vlada ne deluje u interesu naše zemlje, već je u suprotnosti sa našom neutralnošću", ističe on.


    Na kraju, dvojica lidera FPO navode da Austrija mora da zadrži posredničku ulogu na Zapadnom Balkanu, umjesto da služi stranim interesima.


    "FPO, stoga, poziva na hitno ukidanje ovih sankcija i jasan povratak na suverenu i neutralnu austrijsku spoljnu politiku koja je nastavak naše istorijske posredničke uloge na Zapadnom Balkanu i deluje nezavisno – umesto da služi stranim interesima", objašnjavaju Vilimsky i Nepp.

    Možda će vam se svidjeti