Dok se čekalo da Interpol uopšte razmotri zahtjev Bosne i Hercegovine za raspisivanjem potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, on je bio u diplomatskoj misiji u svijetu. I vratio se bez problema. Za to vrijeme u zemlji na vrhuncu krize, ćute pravosudne i policijske institucije, a neobično je tiha i međunarodna zajednica. Tek ambasada Rusije saopštava kako bi u novonastalim geopolitičkim okolnostima, pod određenim uslovima mogla da se aktivno vrati u Savjet za implementaciju mira.
Dvadeset šesti susret predsjednika Rusije i Republike Srpske, Vladimira Putina i Milorada Dodika, desio se prvog aprila, a nije bio šala. Odjeci susreta se analiziraju. Najviše je zazvučala Dodikova izjava da Rusija stoji iza potrebe da se o BIH razgovara u BiH, ili eventualno u Savjetu bezbjednosti UN.
"Svijet se promijenio, drugi su odnosi snaga. Mi smo blizu svih najvažnijih centara moći, odlučivanja. Evo i ovdje u Rusiji. Sad su oni smislili, tipična sarajevska sećijaška politika, sad ga pozovite i za vilu, ako ne prođe potjernica za rušenje ustavnog poretka, sad će opet potjernica za vilu", rekao je Milorad Dodik predsjednik RS nakon sastanka s Putinom.

Za poznavaoce prilika prilično je naivna pomisao da je Dodik bez amina najjače tajne službe na svijetu Mossada, otišao u Izrael, naknadno i u Moskvu. Drugi pak stava da je Dodik izolovan i da plaća lobiranje širom svijeta. U pravosuđe BiH u slučaju Dodik, vjeruje ministar odbrane Zukan Helez, koji ipak priznaje da postoje ljudi kojima su puna usta BiH, a koji su crtali karte o njenoj podjeli.
"Nije ni naše maslo za Ramazana.
Sada je neko, prije mjesec dana sjedio i kaže, mi trebamo svoj dio imati. Ma nema, ne treba nama to, šta će nama Gacko, šta će nama Laktaši, to nije naše. Ja sam bio šokiran", rekao je Helez za FTV.
Šokirani su odavno u ruskoj ambasadi, a svoje aktivno učešće u PIC-u mogli bi razmotriti, iako i dalje osporavaju legitimitet visokog predstavnika, kojeg smatraju generatorom krize.
"Po potrebi se održavaju radni kontakti s Uredom Visokog predstavnika. Hoćemo ocjenivati našu poziciju u PIC-u u zavisnosti od razvoja situacije", saopštavaju iz Ambasade Rusije.
Dio evropske desnice pokazuje podršku Miloradu Dodiku i to u Evropskom parlamenetu.
"Nepravedna i totalitarna osuda Marin Le Pen nažalost podsjeća i na osudu Milorada Dodika. Očigledno da Brisel dozvoljava da se ova orkestrirana autoritarna farsa odvija u prisustvu legitimno izabranog predsjednika", Thierry Mariani, EU parlamentarac.

S druge strane u britanskom parlamentu ne dvojbe ko je kriv za krizu.
Snažno osuđuju secesionističke poteze koje, dodaju ozbiljno ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
"Uvjereni smo da je krizu izazvao predsjednik Dodik i njegove pristalice", kaže Stephen Doughty , ministar vanjskih poslova Velike Britanije.
Danima se o svemu ne oglašavaju iz OHR-a, kao ni iz američke ambasade, u kojoj iščekuju novog ambasadora.
U Banjaluci se u međuvremenu uveliko sprema novi Ustav RS kao odgovor na situaciju nastalu nakon presude Miloradu Dodiku. Vraćanje dejtonskih nadležnosti je u draftu radnog dokumenta, a vraćanje za pregovarački sto, otvoren je poziv.
"Ta priča o tome kako će neko biti uhapšen, to možete čuti u Sarajevu. Nije RS repa bez korjena, pa da dozvolimo da pohapse svo rukovodstvo, a da kažemo izvinite ajte I tako dalje", kaže Vitomir Popović,član Radne grupa za izradu Ustava RS…
Nisu secesionisti već ustavobranitelji, ponavljaju zvaničnici iz Banjaluke. I stručna i politička javnost iz RS poziva da se o najvećoj političkoj I ustavnoj krizi pregovara za domaćim pregovaračkim stolom.