Nevrijeme koje je pogodilo Bosnu i Hercegovinu nanijelo je veliku štetu u brojnim gradovima, ali posebno strahuju građani Banje Luke i obližnjih gradova.
Do sada u više bh. gradova poplavljene stotine domaćinstava, voda je ušla u kuće, a pojedine ulice su zatvorene za saobraćaj.
Stanovništvo Laktaša i Banje Luke, uz pomoć vreća sa pijeskom, pokušava spasiti svoje domove od nadiruće vode, ali ono što ih najviše brine jeste mogućnost puštanja brane, što bi moglo dodatno pogoršati situaciju. Stanovnici su cijelu noć proveli na nogama, boreći se s vodenom stihijom. Kažu da su malo spavali, a više radili na utvrđivanju nasipa i zaštiti imovine. Uz pomoć Civilne zaštite, evakuisani su stariji i nemoćni, ali većina ljudi ostala je na terenu, pokušavajući spasiti ono što se može.
U Banjoj Luci trenutno najveći problem pravi dotok Vrbanje koji iznosi 500 kubnih metara u sekundi. Upravo zbog toga su i najveći problemi ispod ušća Vrbanje u Vrbas.
Istovremeno iz akumulacionog jezera Bočac 1 se ispušta 230 kubika vode u sekundi. Vjerovatno će, kako ocjenjuju u HE na Vrbasu, ovaj protok biti veći u narednom periodu, ali vodi će trebati 3-4 sata da dođe do Banjaluke.
Prema posljednjim informacijama Vrbanja je u opadanju.
HE Bočac
Situaciju dodatno komplikuje stanje na hidroelektrani Bočac, gdje se prati vodostaj i kontroliše ispuštanje vode. Direktor Hidroelektrana na Vrbasu Goran Milanović ističe da se u ovom postrojenju čini sve kako bi se nizvodno smanjio rizik od poplava.
"Trudimo se da maksimalno koristimo kapacitete akumulacije. Puštamo 230 kubika vode u sekundi konstantno, ali do kada ćemo to moći izdržati, zavisi od dotoka. Ako budemo morali povećati ispuštanje, voda će morati proći ili kroz mašine ili preko preliva. Radimo sve što možemo da usporimo poplavni talas", rekao je Milanović.
Poseban problem, prema njegovim riječima, predstavlja rijeka Ugar, koja ima visok vodostaj i donosi više od 200 kubnih metara vode, što dodatno opterećuje hidrološku situaciju.
Laktaši
Štab za vanredne situacije Grada Laktaši apelovao je na radno sposobno stanovništvo, posebno muškarce od 18 do 60 godina, da se uključe u akcije pakovanja i postavljanja vreća sa pijeskom gdje god je to potrebno. Prema navodima iz Štaba, vreće sa pijeskom su obezbijeđene u dovoljnim količinama i stavljene na raspolaganje nadležnim službama, uključujući Elektrokrajinu, Vodovod i Komunalac.
Borivoj Jovišić, izvršni direktor za proizvodnju i održavanje preduzeća HE na Vrbasu, izjavio je za Srpskainfo da je dotok vode 400 kubnih metara sekundi, a da se ispuštalo 230 kubnih metara.
Ostalo je 90 centimetara do preliva akumulacionog jezera, dok je u 16 sati bila dostupna indormacija da je ostalo samo 50 centimetara.
Gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić potvrdio je da su najteže pogođeni dijelovi naselja Bukovica, Trn i Jablan, gdje je rijeka Bukovica probila odvodni kanal i izazvala poplave.
"Situacija je teška, ali činimo sve što možemo. Svi resursi su angažovani, a građani pokazuju veliku solidarnost u odbrani svojih domova. Nadamo se da će se vremenske prilike stabilizovati i da neće doći do dodatnog rasta vodostaja", rekao je Bojić.Ba