Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Federalno ministarstvo obrazovanja investiralo je 900 hiljada KM u NUB i ključne kulturne institucije BiH

    NUB BiH propada: Novac se izdvaja za projekte koje uskoro neće imati ko realizovati

    Nacionalna univerzitetska biblioteka (Izvor: Zvanična stranica NUBBiH)
    Vildana Mehmedović
    Objavljeno

    Nacionalna univerzitetska biblioteka (NUB) BiH je institucija od neprocjenjivog značaja za očuvanje kulturnog i naučnog naslijeđa naše zemlje, a trenutni odnos prema njoj ugrožava budućnost našeg društva.

    ADVERTISEMENT

    Iako je sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine održana danas, na kojoj bi se trebalo razmatrati važno pitanje rješavanja statusa NUB BiH, to se ipak nije dogodilo.


    Iz NUB BiH upozoravaju da ovaj ključni problem još uvijek nije dobio dovoljno pažnje.


    Vlasti se nisu ozbiljno bavile problemom urušavanja kulture i nauke u BiH, niti su stavile ovo pitanje na dnevni red.


    "Odgađanje ili potpuno ignorisanje pitanja Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH na sjednici Vijeća ministara BiH nije samo sramotno, već i duboko zabrinjavajuće. Ovaj potez pokazuje svu neozbiljnost i nesposobnost institucija koje bi trebale da vode računa o ključnim kulturnim i obrazovnim pitanjima u zemlji. Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH je temelj za očuvanje kulturnog identiteta, naučnog istraživanja i obrazovanja u BiH", kazao je za Euronews.ba predsjednik Vijeća zaposlenika Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH Aldin Huskić.


    Izvor : Ustupljena fotografija


    Da li se u BiH na svaki mogući način pokušava urušiti obrazovni sistem?


    "Pitanje NUBBiH trebalo bi da bude prioritet u svim razgovorima na nivou Vijeća ministara BiH, jer to nije samo pitanje biblioteke, već pitanje statusa i budućnosti države koja se predstavlja kao demokratska, moderna i kulturna. Ovakvim ignorisanjem, vlasti šalju jasnu poruku: kultura, obrazovanje i pamćenje su na dnu njihove liste prioriteta. A to je nešto što se dugoročno ne može opravdati. Ovaj slučaj je još jedan dokaz da Bosna i Hercegovina stagnira, da se suočava s institucionalnom nesposobnošću i da država, koja je dužna da štiti i razvija svoje kulturne institucije, nije u stanju da to učini", ističe Huskić.


    Povjerenje u nadležne instituacije poljuljano


    Iako je povjerenje poljuljano zbog dugotrajnog ignorisanja problema, i dalje se nadaju da će nadležni konačno preoznati važnost Nacionalne i univerzitetke biblioteke BiH i hitno djelovati.


    Nakon jučerašnjeg simboličnog okupljanja u kampusu Univerziteta Sarajevo, gdje su poslali jasne poruke dobili su podršku od akademske i izdavačke zajednice, bibliotekara, studenata i brojnih korisnika i građana. Iako nisu dobili konkretnu reakciju od nadležnih institucija, ovaj događaj je još jednom skrenuo pažnju na njihovu situaciju i pokazao solidarnost akademske zajednice, izdavača i kulturnih radnika širom BiH.


    "Iako je situacija izuzetno teška, mi i dalje nalazimo snagu za borbu jer vjerujemo u važnost našeg rada i njegov značaj za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Motivaciju pronalazimo u osjećaju odgovornosti prema kulturnom naslijeđu i budućim generacijama koje će, nadamo se, moći koristiti resurse koje čuvamo. Podrška koju smo dobili od naših kolega iz biblioteka širom BiH – iz Sarajeva, Zenice, Tuzle, Visokog, Mostara, Bihaća, Tomislavgrada, Kalesije, Gradačca, Travnika, Gračanice, Kaknja, Olova, Žepča, Maglaja, Usore, Zavidovića i dr. – također nam daje dodatnu snagu da ustrajemo i da budemo uporni u ovoj borbi za opstanak NUBBiH. Međutim, sve više smo iscrpljeni – bez plata, bez zdravstvenog osiguranja, bez uslova za normalan i nesmetan rad i bez odgovora na naša pitanja ostajemo u zaista teškoj i nezavidnoj situaciji", ističe za Euronews.ba rukovodilac virtualne biblioteke BiH Azra Smajić Gačević.


    Izvor: Ustupljena fotografija


    Dokle će zaposleni čekati bolje dane ?


    "Da se ovakva pitanja iznova i iznova stavljaju na čekanje, jasno pokazuje da vlasti u BiH nemaju pravi fokus na ključne sektore, a umjesto toga troše energiju na međusobne političke igre i partikularne interese. Sramotno je što država koja se deklarativno zalaže za razvoj obrazovanja i kulture nije u stanju da obezbijedi minimum potrebnih uslova za funkcionisanje institucije koja je stub tih oblasti", ističe Huskić.


    Ukupna vrijednost odobrenih sredstava za NUB BiH iznosi 360.107 KM. Zahvaljujući podršci Ministarstva, ova institucija realizirat će pet ključnih projekata. Međutim, to su sredstva koja se ne mogu koristiti za rješavanje ključnih problema u ovoj instituciji, kao što su plaće radnike, nego isključivo za ključne projekte.

    Možda će vam se svidjeti

    Schmidt dao 60 dana Vijeću ministara da riješi problem finansiranja institucija od značaja za kulturu BiH

    Akademik Duraković za Euronews: Zbog baraba BiH tone u civilizacijski mrak

    Predsjedavajuća Vijeća ministara posjetila tvrtke KS "Aluminium" i KS "Tauren"