Grupa građana Sarajeva, uključujući akademike, intelektualce, odvjetnike, umjetnike i druge istaknute ličnosti, uputila je otvoreno pismo predsjedavajućem Gradskog vijeća, Jasminu Ademoviću, te vijećnicama i vijećnicima. Povod pismu je prijedlog da se 1. februar, kao datum osnivanja Sarajeva, utvrdi kao Dan grada, s obzirom na planiranu odluku koja će se razmatrati na sjednici Gradskog vijeća u utorak, 19. februara.
Građani i građanke Sarajeva smatraju da odabrani datum ne odražava bogatu i raznoliku historiju grada, koji baštini i predosmansku, osmansku, austrijsku, socijalističku i postsocijalističku tradiciju.
Oni ističu da bi ovakvo obilježavanje, koje se usmjerava prema 1. februaru, moglo dovesti do dodatnih podjela među sugrađanima, te da je neprihvatljivo kao jedini simbol osnivanja Sarajeva.
"Indikativno je da se ovakve, već viđene i ponovljene političke inicijative iz vremena prethodnih saziva Uprave Grada dešavaju u godini kada čitav svijet i naše Sarajevo trebaju obilježiti 80 godina od pobjede nad fašizmom", stoji u pismu
Povod pisma je namjera Jasmina Ademovića (NIP) da na dnevni red naredne sjednice planirane za utorak (19. februar) stavi odluku Odluku kojom se se 1. februar utvrđuje kao datum obilježavanja Dana osnivanja Sarajeva i propisuje način njegovog obilježavanja, piše Interview.ba.
Pogrešno i netačno
"Smatramo da je Prijelog odluke potpisan od predsjednika Gradskog vijeća, kojim bi se utvrdio 1. februar kao datum obilježavanja Dana osnivanja Sarajeva historijski pogrešan i netačan. Taj datum ni na koji način ne odražava identitet današnjeg Sarajeva koje baštini predosmansku historiju i tradiciju, jednako kao i osmansku i postosmansku, austrijsku, socijalističku i postsocijalističku. Zato je uvođenje 1. februara, kao datuma osnivanja Sarajeva, neprihvatiljivo i za posljedicu ima dodatne podjele naših sugrađana", navedeno je u otvorenom pismu.
Otvoreno pismo građana Sarajeva (Izvor: Ustupljena fotografija)
Već viđeno
Potpisnici pisma ističu kako se ovim aktom očito želi umanjiti značaj Dana Grada koji se historijski i simbolički decenijama obilježava 6. aprila, kada je Sarajevo polovinom i krajem 20. stoljeća pružalo žestok antifašistički otpor, odbranilo slobodu i opstalo kao moderan i kosmopolitski grad.
"Indikativno je da se ovakve, već viđene i ponovljene političke inicijative iz vremena prethodnih saziva Uprave Grada dešavaju u godini kada čitav svijet i naše Sarajevo trebaju obilježiti 80 godina od pobjede nad fašizmom", zaključeno je.
Građanke i građane upozoravaju na revizionizam historijskih činjenica (Izvor: Ustupljena fotografija)
Pokrenuta je i peticija kojom se traži odustajanje od prijedloga za 1. februar kao Dana osnivanja Sarajeva.
Zanimljivo je da su se ovaj prijedlog i peticija pojavili u godini kada se diljem svijeta, pa tako i u Sarajevu, obilježava 80. godišnjica pobjede nad fašizmom.
Građani se nadaju da će Gradsko vijeće razmotriti sve aspekte ovog prijedloga kako bi očuvali jedinstvo i zajedništvo u sarajevskoj zajednici.
Pismo su, između ostaloga potpisali: Akademik Kemal Hanjalić, akademik Husnija Kamberović, akademik Nerzuk Ćurak, Dino Mustafić, Nijaz Skenderagić, Bogdan Tanjević, Zlatko Dukić, Željko Šain, Sead Đulić, Eli Tauber, Jasna Diklić, Edina Rešidović, Dervo Sejdić, Memo Kundurović, Bakir Nakaš, Benjamina Karić, Nataša Gaon, Senka Kurt, Srđan Mandić, Almir Kurt, Suad Kurtagić, Senad Pećanin, Muhamed Pilav, Almir Jazvin, Igor Stojanović, Jasmin Imanović, Aleksandra Nikolić, Šaćir Hrustemović, Ramiz Mehmedagić, Varja Nikolić, Igor Baroš…