Na panelu posvećenom stanju zdravstva u Bosni i Hercegovini, koji je održan u sklopu konferencije “Zdravstvo kao investicija 2024”, ključni govornici razgovarali su o problemima i rješenjima u zdravstvenom sektoru, s posebnim naglaskom na nedostatak finansijskih sredstava, liste čekanja i potrebu za investiranjem u prevenciju.
Konferencija je održana jučer u Sarajevu u organizaciji Američke trgovinske komore i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.
Gordan Tahirović, moderator panela i voditelj odjela pristupa tržištu u kompaniji Roche, otvorio je diskusiju istaknuvši da zdravlje nije samo lična, već i društvena i ekonomska vrijednost.
"Zdravstvo je ključna investicija za budućnost društva i ekonomije. Pravilnim ulaganjem možemo poboljšati kvalitetu života, povećati produktivnost i smanjiti financijska opterećenja", rekao je Tahirović.
Finansijski problemi
Goran Čerkez, pomoćnik ministra za javno zdravstvo, govorio je o izazovima u zdravstvu, naglasivši da, iako je zdravstvo visoko na političkoj agendi, u mnogim evropskim zemljama, pa tako i u BiH nije dovoljno prioritetizirano.
"Zdravstvo bi trebalo biti na prvom mjestu, jer bez zdravih ljudi nema ni ekonomskog razvoja", istakao je Čerkez.
Također je ukazao na finansijske probleme, napominjući da Bosna i Hercegovina izdvaja značajna sredstva za zdravstvo, ali da se suočava s problemima kao što su nedostatak specijalista i visoki troškovi medicinske tehnologije.
Enis Hasanović, ministar zdravstva Kantona Sarajevo, osvrnuo se na specifične izazove u Kantonu, naročito u vezi s listama čekanja za onkološke pacijente.
"Zdravlje mora biti prioritet, iako je birokratija često prepreka za brzo rješavanje problema. U Sarajevu smo, uprkos poteškoćama, uspjeli značajno smanjiti liste čekanja", rekao je Hasanović.
Ministar je također naglasio važnost prevencije, te najavio početak obimne kampanje besplatnih pregleda u Sarajevu, uključujući testove za pet vrsta karcinoma.
"Prevencija je ključ. Moramo ulagati u zdravlje sada kako bismo izbjegli veće troškove u budućnosti", zaključio je Hasanović.
Zastarjele liste lijekova
Admir Čavalić, ekonomski analitičar i zastupnik u Parlamentu BiH, dodao je da su promjene u zdravstvenom sistemu nužne kako bi se odgovorilo na izazove s kojima se BiH suočava.
"Zdravstvo u BiH je suočeno s problemima koji nisu samo tehničke prirode. Potrebna je temeljita reforma zdravstvenog sistema, koja mora obuhvatiti sve aspekte, od financiranja do edukacije kadrova i uvođenja novih tehnologija", istakao je Čavalić.
On je naglasio da bi trebali ozbiljno razmisliti o primjeni novih modela financiranja koji uključuju veće javno-privatno partnerstvo, kako bi se osigurala održivost sistema.
Belma Kapo, zastupnica u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, osvrnula se na izazove u farmaceutskoj industriji, posebno na problem inovacije u liječenju i zastarjelim listama lijekova.
"Moramo koristiti novije lijekove, a ne se držati starih lista," rekla je, dodajući da je za efikasnu borbu protiv bolesti nužna kontinuirana inovacija i pristup najnovijim terapijama.
Panelisti su se složili da je nužno promijeniti pristup zdravstvu u Bosni i Hercegovini, gledajući ga kao investiciju, a ne kao trošak. Zdravstvo, kako je naglašeno, mora biti u središtu političkih i ekonomskih prioriteta kako bi se osigurao dugoročni napredak.