Loader

Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Nesreća u Indoneziji: Zapalio se trajekt, troje poginulih

    Koje evropske zemlje su najviše zavisne od klime i gdje je BiH na listi?

    Klima uređaji (Izvor: Pexels)
    Euronews
    Objavljeno

    Dok Evropa ponovo "gori" pod toplotnim talasima, klima uređaji postaju neizostavni u zemljama koje su najviše pogođene vrućinama, dok ih sve više ljudi vidi kao osnovnu potrebu, a ne luksuz.

    ADVERTISEMENT

    Prema novim podacima, Italija je ubjedljivo najveći potrošač električne energije za klima uređaje u EU, a prate je Grčka, Francuska i Španija, prenosi Euronews.


    Prema podacima Eurostata, Italija troši više od trećine ukupne električne energije koja se u 27 zemalja Evropske unije koristi za rashlađivanje - gotovo 23.000 teradžula od ukupno 60.000.


    To se dešava uprkos činjenici da Italija ima jednu od najviših cijena električne energije u Evropi.


    Zašto su Italijani toliko zavisni od klime?


    Italija se posljednjih godina suočila sa ekstremnim toplotnim talasima, a temperature su dostizale i 48 stepeni Celzijusa u regionima poput Sicilije i Sardinije. Takođe, Italija ima najstariju populaciju u Evropi, što stanovništvo čini posebno osjetljivim na ekstremne vremenske uslove.


    Slična situacija je i u Grčkoj, koja se, uprkos manjoj veličini, nalazi na drugom mjestu u EU po potrošnji energije za klime. Grčka troši nešto više od 8.000 teradžula, dok su iza nje Francuska, Španija i Nemačka.


    Bosna i Hercegovina se nalazi na 16. mjestu sa iskorišćenih 462,32 teradžula, dok je na posljednjem mjestu Austrija sa 27 teradžula.


    Ipak, klima-uređaji čine tek mali dio ukupne potrošnje struje u domaćinstvima EU - samo 0,6 odsto.


    Najveći dio električne energije (čak 62,5 odsto) troši se na grijanje prostorija, zatim na grijanje vode (15 odsto) i osvjetljenje (14,5 odsto).


    Energija potrošena za hlađenje prostora, EU + izvan EU (Izvor: Eurostat/Euronews)


    Koje zemlje bilježe najviše temperature u 2025?


    Ovo ljeto donijelo je ekstremne temperature širom Evrope i susjednih regiona.


    Zapadni Balkan, gdje se nalazi i BiH, pogođen je teškom sušom, dok su požari u Grčkoj natjerali hiljade turista na evakuaciju. U Turskoj su zabilježene najmanje dvije žrtve usljed požara.


    Zbog rastuće zabrinutosti zbog klimatskih promjena, Turska je početkom jula usvojila novi klimatski zakon, kojim se cilja nulta emisija štetnih gasova do 2053. godine.


    Ni zapad Evrope nije pošteđen. Portugalija je izmjerila najvišu temperaturu u Evropi ove godine, čak 46,6°C u gradu Mora, oko 100 kilometara od Lisabona. Vjeruje se da je posljednji toplotni talas prouzrokovao skoro 300 preuranjenih smrtnih slučajeva.


    U Španiji, požari su odnijeli još dvije žrtve i opustošili provinciju Taragona, gdje je oko 18.000 stanovnika bilo pod blokadom iz bezbjednosnih razloga. Druga najviša temperatura izmerena je upravo u Španiji, 46°C u El Granadu, na jugu zemlje, blizu granice s Portugalom. Treće mjesto zauzima Grčka, sa 43,2°C u Skali, mjestu u južnoj oblasti Peloponeza.


    Jesu li Evropljani svjesni koliko troše?


    Ima i dobrih vesti, Euronews piše da Evropljani troše manje energije kod kuće.


    Nakon istorijskog maksimuma iz 2021. godine, kada je potrošnja iznosila 11 miliona teradžula, poslednji podaci Eurostata pokazuju da je ona pala na 9,6 miliona.


    Domaćinstva su odgovorna za 26,2 odsto ukupne finalne potrošnje energije, a najveći deo dolazi iz prirodnog gasa (29,5 odsto) i električne energije (25,9 odsto).

    Možda će vam se svidjeti